Kiracı olarak oturduğunuz evde yangın, dahili su, hırsızlık vb. sebeplerle yalnızca sizin eşyalarınızda değil ev sahibine ait olan kapı, pencere veya evin başka bir bölümünde hasar meydana gelmişse ev sahibinin zararı sigorta tarafından karşılanabilir. Ancak bunun için poliçenizde “mal sahibine karşı sorumluluk” teminatı bulunması gereklidir.

Konut sigortası poliçenizde “deprem ve yanardağ püskürmesi” teminatı bulunuyorsa olası bir deprem veya yanardağ püskürmesi durumunda gerçekleşecek hasar, teminat limitleriniz kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Poliçede geçici ikametgah masrafları, poliçede yer alan risklerin gerçekleşmesi sonucu binanızın oturulamaz hale gelmesi nedeniyle ikametgah değiştirmek zorunda kalırsanız yapacağınız masrafları poliçede yer alan limit ve sürelerle karşılar.

Poliçe misafir eşyası teminatı var ise sigortalı konutta bulunan misafirlere ait eşyalar poliçe üzerinde yazan limit ile teminat altındadır.

Kiracılar ve ev sahiplerinin ev eşyaları, nakit parası ve kıymetli eşya kapsamında değerlendirilen ziynet eşyaları, elektronik cihazları, antikaları, kıymetli halıları vb. kıymetleri, oluşabilecek hırsızlık hasarlarına karşı teminat altındadır. Binaya ait sabit kıymetler hırsızlık riskine karşı teminat altındadır.

 Konut sigortasında sigorta ettiren ödemeyi yapan kişi yani, sigorta sözleşmesini yapan ve prim ödeme sorumluluğunu taşıyan kişidir. Sigortalı ise sigortadan yararlanan, tapuda ismi olan kişi ya da kişilerdir. Sigorta ettiren ile sigortalı aynı kişi olabileceği gibi, farklı kişiler de olabilir. Sigortalı herhangi bir hasar durumunda giderleri teminat altına alınmış kişidir. Sigortalı, konut başkası tarafından sigortalansa bile tazminata hak kazanan kişidir.

 Sigortalılar poliçelerini satın alırken verdikleri tüm bilgilerin doğru ve tam olmasına dikkat etmelidirler. Çünkü, sigortalılar poliçelerini satın alırken yanlış veya eksik bilgi verirlerse hasar anında sigorta şirketlerinden hasar tazminatlarını alamayabilir veya eksik alabilirler. Poliçe satın alma aşamasında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda risk analiziniz yapılır ve bu analize göre sigorta priminiz hesaplanır. Bazı kişiler bilerek veya bilmeyerek eksik veya yanlış bilgi beyanlarında bulunabilir. Hasar anında böyle bir yanlışlığın olumsuz sonuçlarını yaşayarak farkına varmaktansa, poliçenizi satın alırken doğru bilgiler vermeli ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmelisiniz. Bazı kişiler düşük primli poliçe satın almak amacıyla hak etmediği indirimlerden yararlanmak için sigorta şirketlerine yanlış veya eksik bilgi beyanında bulunabilirler. Bununla ilgili bir örneği inceleyelim. Kasko sigortalarında sigorta şirketleri araçta mevcut olan alarmın hırsızlık riskini azaltması nedeniyle alarm indirimi uygulamaktadır. Aracında alarm olmadığı halde kasko poliçesi satın alan bir sigortalıyı ele alalım. Bu sigortalı, bir süre sonra aracının bir kazaya karışması nedeniyle sigorta şirketine hasar tazminat talebinde bulunur. Bu durumda, sigorta şirketi gerekli hasar prosedürlerine göre inceleme yapar. Bu incelemeler sonucunda alarmın olmadığı şeklindeki yanlış beyanı tespit eder ve hasar tazminatını öderken haksız olarak alınmış bu indirimleri ek belge ile geri alır. Ayrıca indirim oranı kadar hasar tazminatından kesinti yaparak sigortalıya hasarını eksik öder. Bu durumda, sigortalının maddi zararı aldığı indirimden daha fazladır. Siz de, hasar anında zor durumda kalmamak ve hasarınızın eksiksiz ödenmesi için poliçenizi satın alırken doğru bilgi vermeye özen göstermeli ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu tekrar kontrol etmelisiniz. Ayrıca poliçenizi satın aldığınız aracı kurumun profesyonel olmasına ve doğru yönlendirmesine de dikkat etmelisiniz. Çünkü sigorta hasar içindir, hasar anında zor durumda kalmamak için poliçenizi doğru yerden almalısınız.

Poliçe teminatları arasında yer alıyor ise tesisattan kaynaklı su hasarları, muslukların açık unutulması sonucu oluşabilecek su hasarları, teminat altındadır.

Bina ortak kullanım alanları poliçede belirtilmediyse ortak alanlar teminata dahil değildir. Ancak poliçede belirtilmeyen ve poliçe sahibini etkileyen hasar durumunda (örneğin çatıdan sigortalanan daireye akan su sonucu oluşacak hasar) tutarından sadece sigortalıya düşen tutar kadar ödeme yapılabilmektedir.

Poliçe teminatları arasında konutun dış kapı ve pencere camlar ile iç mekanda bulunan kapı, vitrin vb. dikey veya yatay camlar ve aynalar her türlü kazaen kırılmaya karşı teminat altındadır.

 Poliçe yangın mali masuliyet teminatı yer alıyorsa komşuya verilen zararlar sigortalının sorumluluğu nispetinde karşılanmaktadır.

Sanat eserleri, antika eşya, kıymetli madenlerden mamul eşya, ziynet, kürk, antika ve kıymetli halılar gibi her tür eşyanız, sigorta bedeli poliçe üzerinde kıymetli eşya olarak belirtilip listelenmesi koşuluyla teminat altında olacaktır.

İletişim

  • Bozburun, Zeki Türker Caddesi No:64 A, 48710 Marmaris/Muğla
  • 0507 793 1905
    0507 793 1907
    0252 456 2666
  • info@senerkulsigorta.com

Arşivler

Kategoriler

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)