Seyahat Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası

 

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Seyahat sağlık sigortası; seyahat sırasında aniden oluşabilecek hastalık durumlarında sağlık hizmeti almanı sağlayan sigortadır. Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatleri için yapılabilir. Sağlık sorunu yaşadığında tedavi imkanının yanında bagajın kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesi gibi beklenmeyen durumlarda hasar masraflarını da karşılar. Bu sayede seyahatini keyifli ve güvence altında geçirmene yardımcı olur. Seyahat sağlık sigortasının teminat kapsamı ürünlere göre değişebilir. Bu nedenle ihtiyaçlarına ve bütçene göre poliçeni tercih edebilirsin.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seyahat sigortası fiyatları birçok farklı kritere göre belirlenmektedir. Seyahatin amacı ve nereye olduğu ve sigorta yaptıracak kişilerin özellikleri fiyatları farklılaştırır.

Seyahat sigortası fiyatları aşağıdaki kriterlere göre değişmektedir;

 • Seyahat sağlık sigortasındaki teminat kapsamları ve limitleri
 • Seyahat sigortasının geçerli olduğu süre
 • Seyahat edecek kişilerin sayısı ve yaşları
 • Yurt dışı seyahati ise gidilecek ülke veya kıta

Yurt Dışı Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Seyahat sağlık sigortası fiyatları poliçe kapsamına göre değişmektedir. Sağlık hizmeti için teminat limitleri, ek teminatlar, asistans hizmetleri ücretlerin farklı çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ihtiyaçlarına ve bütçene uygun seyahat sigortasını bulmak için bilgilerini girerek hemen teklif alabilirsin. Güncel fiyat ve teminatları öğrenerek kendine en uygun seyahat sigortasını tercih etmen mümkün.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası en genel anlamda seyahat sırasında kaza ya da ani rahatsızlanma durumlarında sağlık hizmeti alabilmeni kapsar. Artı olarak asistans hizmetleri sayesinde bagajının gecikmesinden uçuşu kaçırmana kadar birçok beklenmeyen durumda limitler dahilinde masraflarını öder.

Başta Schengen ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin vize işlemlerinde şart koştuğu Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, sigortalıya yurt dışında bulunduğu süre zarfında karşılaşabileceği olumsuz anlarda çok önemli teminatlar sunar. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası genel şartlarında; Covid-19 sebebiyle (Ek prim ödenmesi koşuluyla poliçeye eklenir.) gerekecek sağlık giderleri dahil olmak üzere hastalanma ve tıbbi tedavi ile sigorta şirketinden sağlanacak ek teminatlarla hırsızlık ve bagaj hasarı gibi durumlar da teminat altındadır. Seyahat sigortası teminatları ve limitleri şirketlere ve ürünlere göre değişebilir. Bu nedenle en güncel teminat bilgisini teklif aldığınızda görebilmen mümkündür.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası covid-19 teminatının olması günümüz koşullarında oldukça faydalı olacaktır. Bu nedenle poliçe kapsamına ekleterek güvencenizi arttırabilirsiniz.

Yurt dışı seyahat sigortası teminatları; yatarak tedavi, ayakta tedavi, hasta nakli ve vefat durumunda cenaze nakli olarak sıralanır. Teminatların tutarları ise gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı ülkeler 10 bin € yatarak tedavi teminatı olan poliçeleri kabul eder. Bu nedenle de sigorta şirketleri, limitlere uygun seçenekler hazırlar.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Yurt dışı sağlık sigortasının teminatını, sigorta şirketinle görüştükten sonra ek teminatlarla daha zengin bir hale getirebilirsin. Bir seyahat sağlık sigortasında “asgari” olarak bulunması gereken teminatları aşağıda listeledik;

Ani Rahatsızlık ve Hastalıklara İlişkin Tıbbi Tedavi Teminatı

Bu teminat kapsamında sigorta şirketi, sigortalının yurt dışında ani rahatsızlık ve hastalığı durumunda tedavi, doktor, hastane, ameliyat ve tedavi gereğince yazılan ilaç masraflarını poliçe limitleri dahilinde karşılamak zorundadır.

Sigortalıyı, ani bir rahatsızlık veya kaza geçirmesi sonrasında uygun nakil aracıyla en yakın sağlık kuruluşuna götürmekle yükümlüdür. Eğer götürülen sağlık kuruluşunda tedavi ve müdahale için gerekli tıbbi ekipmanlar yoksa uygun olan başka bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Sigortalının Taburcu Olduktan Sonra İkametgah Adresine Nakil Teminatı

Yapılan tıbbi müdahale sonrasında seyahatine devam edip edemeyeceğine veya seyahatini hangi seyahat aracıyla yapacağına doktor tarafından karar verilir. Bu durumda sigorta şirketi, sigortalıyı tıbbi durumuna uygun bir araçla ikamet adresine ulaştırmakla yükümlüdür.

Vefat Eden Sigortalının Nakli Teminatı

Sigortalının yurt dışında ani bir rahatsızlık ya da kaza sonrasında vefat etmesi halinde, sigorta şirketi cenazeyi talep edilen noktaya ulaştırmakla ve oluşan masrafı karşılamakla yükümlüdür.

Seyahat Sağlık Sigortası Asistans Hizmetleri Nelerdir?

Asistans hizmetleri ise genel olarak yurt dışı seyahat sigortalarında mevcuttur ve poliçe türlerine göre değişmekle birlikte oldukça geniş bir yelpazededir.

Seyahat sigortası asistans hizmetleri şöyledir;

 • Seyahat ve bagajın gecikmesi
 • Bagajın bulunması ve ulaştırılması
 • Aktarma yapan uçuşun kaçırılması
 • Mücbir sebepler sonucu uçuşun kaçırılması
 • Erken dönüş masrafları
 • Gıda zehirlenmesi
 • Tedavi nedeniyle konaklama
 • Refakaçinin ulaşımı ve konaklaması
 • Yurt dışında nakit avans
 • İlaç gönderi masrafları
 • Acil mesajların iletilmesi
 • Hukuki açıdan danışma

Seyahat Sigortası Teklifi İsteyin

  Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Yurtdışı seyahat sigortası, Türkiye sınırları dışında tatilde olduğun sırasında yaşabileceğin sağlık sorunlarında hastanelerden tedavi almanı sağlar. Ani bir hastalık geçirdiğinde ne yapacağını bilememek yerine seyahat sağlık sigortanı kullanarak sağlık hizmeti alabilirsin. Artı olarak seyahatin iptal olması ya da bagajının kaybolması gibi maddi kayıplarını da poliçendeki limitler dahilinde öder. 
  Yurt dışı seyahat sigortası aynı zamanda vize başvuruları sırasında çoğu konsoloosluğun istediği bir belgedir. Bu nedenle yurt dışı seyahat planında yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırman zorunlu olabilmektedir.

  Seyahat sağlık sigortası, yurt dışı seyahatleri için vize başvurularında zorunlu olarak verilmesi gereken belgeler arasındadır. Bu açıdan vize başvurularında seyahat sigortası yaptırmak gerekir. Vize istemeyen ülkelere seyahat ederken ise yaptırmak zorunlu değildir.

  Türkiye’de yaygın olarak bordo ve yeşil olarak adlandırılan pasaportlar kullanılır. Yeşil pasaport sahipleri Schengen bölgesi gibi birçok yere vize almadan seyahat edebilir. Bordo pasaport sahipleri ise sadece Türkiye’ye vize serbestisi uygulayan ülkelere vizesiz olarak gidebilir. 

  Seyahat sağlık sigortası sorgulamaları ise ilk olarak vize işlemleri sırasında kişilerin karşısına çıkar. Schengen Bölgesi gibi yerlere seyahat için vize alınması gerekir. Schengen Bölgesi içerisinde kalan; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İsveç, İsviçre, İspanya,  Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Macaristan, Malta, Polonya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a seyahat edilecekse mutlaka sağlık sigortası yaptırılması talep edilir. Aksi takdirde vize işlemleri yürütülemez. 

  Ukrayna gibi hem yeşil hem de bordo pasaport için vize istemeyen ülkelerde de yurt dışı sağlık sigortası talep edilebilir. Böyle bir durumda da genellikle girişte hazır bulunan poliçe sistemleri tercih edilir. Ayrıca uygun bir yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçesi varsa ibraz edilerek ülkeye giriş yapılabilir. 

  Seyahat sağlık sigortasını Sigortam.net’ten bilgilerini girerek online olarak hızlıca satın alabilirsin. Sadece 2 dakika içerisinde fiyat ve teminat detaylarına ulaşarak inceleme yapman mümkün. Bütçene ve ihtiyaçlarına göre poliçeni seçerek satın alma adımını tamamlayabilirsin.

  Sigorta kapsamında bulunan ve seyahat sırasında meydana gelen; ani rahatsızlık, hastalık, yaralanma durumunda 30.000 euro limite kadar hastane, ameliyat, tedavi masraflarınız ve doktorun yazdığı ilaç masrafları sigorta kapsamında karşılanır. 

  30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, Schengen vizesi başvurusunda gerekli olan teminat limitini ifade eder. Yani Schengen vizesi olan ülkere seyahat planı yapılırken, poliçenin limiti en az 30.000 Euro şeklinde olmalıdır. Bu açıdan Schengen seyahat sigortası aynı zamanda 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası olarak da sıklıkla kullanılır.
  30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası fiyatları ne kadar öğrenmek için teklif alarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Eğitim seyahat sigortası bir başka adıyla örenci seyahat sağlık sigortası, yurt dışına eğitim amaçlı programlar ile giden öğrencilerin yaptırabileceği seyahat sigortasıdır. Öğrenim sürecinde yaşabilecek kaza ya da beklenmeyen hastalık durumlarında hastane masraflarını eğitim sağlık sigortası karşılar. Masrafların karşılanması poliçedeki limitler dahilinde gerçekleşir. Eğitim seyahat sağlık sigortasının geçerlilik süresi, 3 ay, 6 ay ya da 1 sene gibi öğrenim süresiyle paralel olarak yaptırılabilir. Eğitim seyahat sigortası, vize isteyen ülkelerin zorunlu tuttuğu belgeler içerisindedir. Bu nedenle erasmus ya da başka eğitim programları ile yurt dışına gidecek öğrenciler seyahat sağlık sigortasını yaptırmalıdır.

  Erasmus gibi eğitim programları ya da dil okulu gibi nedenlerle yurt dışına gidilecekse eğitim vizesi alınması gerekir. Böyle bir durumda da seyahat sigortası yerine öğrenci seyahat sağlık sigortası talep edilebilir. Ancak bu durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. 

  Kısacası yurt dışı eğitim sağlık sigortası, eğitim için vize alanları veya gittikleri ülkede eğitim nedeniyle bulunanları kapsar. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ise sadece turizm ya da iş amaçlıdır. 

  Bazı ülkelerin “kapıda” ya da daha doğru bir tabirle girişte seyahat sağlık sigortası uygulamaları bulunur. Genellikle çok cüzi bir ücretle bu sigortalar edinilebilir. Ancak Türkiye’de yurt dışı sağlık sigortası yaptırılacaksa iki farklı türden söz edilebilir. 

  Birincisi Schengen Bölgesi şartlarını karşılayan “Schengen Seyahat Sağlık Sigortası”dır. Almanya ya da Belçika gibi Schengen Bölgesi içerisinde kalan herhangi bir yere gidilecekse Schengen Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılmalıdır. 

  İkincisi ise Schengen Bölgesi dışında kalan ülkeleri kapsar. “Genel Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası” veya doğrudan ülkenin adı geçen bir sigorta türü bulunur. Örneğin ABD, Rusya ya da Birleşik Krallık gibi ülkelere seyahat edilecekse “Genel Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası” ya da “Birleşik Krallık Seyahat Sağlık Sigortası” gibi isimlendirilirken seçenek tercih edilmelidir. 

  Son olarak seyahat sigortalarına başvuru süreçleri, gerekli teminatlar ve teminat tutarları, gidilecek bölgeye veya ülkeye göre değişiklik gösterebilir. 

  Yurt dışı seyahat sigortası süresi, pasaport işlemlerinden sonra yurt dışına çıkıldığı an başlamaktadır. Poliçedeki belirli seyahat süresi bitince ve Türkiye’ye dönünce ise poliçe geçerliliği sonlanır. Eğer uzun süreli bir seyahat poliçen varsa Türkiye’ye giriş yapıp tekrar yurt dışına çıktığında seyahat sigortası aktifleşir. Poliçede belirlenen süreden daha önce ülkeye kesin dönüş yapılması durumunda sigortanın kullanılmayan günleri sigortalıya ücret olarak iade edilmez. 

  Sigortalı kişi herhangi bir nedenden seyahate çıkamayacaksa seyahat sağlık sigortasını iptal edebilir. Seyahat sigortasının iptali için bildirim süresi poliçe şartlarına göre değişebilir. İptal talebi genel olarak poliçe başlangıç tarihinden 24 ya da 48 saat öncesinde sigorta şirketine iletilmelidir. Seyahat planının iptal edildiği ve gidilemeyeceği açıklanarak ödenen seyahat sigortası ücreti iade alınabilir.

  Seyahat sigortasında yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaşın altındakiler de velisinin poliçede yer almasıyla birlikte seyahat sağlık sigortası yaptırabilir.

  Arşivler

  Kategoriler

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)