Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, aracınla kaza yapman durumunda karşı tarafa ve üçüncü kişilere verdiğin hasar masraflarını karşılayan zorunlu bir araç sigortasıdır. Yani karşı tarafta meydana gelebilecek maddi ve bedensel zararları teminat limitleri kapsamında ödeyerek bütçeni korur.

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şenerkul Sigorta internet sitesinden trafik sigorta sorgulamasını tek bir ekranda yapabilir, sigorta şirketlerinin araç sigorta fiyat ve teminatlarını karşılaştırabilirsin. Araç sigortası sorgulama ve teklif adımlarında senden istenen bilgileri ilgili alanlara girerek 2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde teklifleri görebilirsin.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası fiyatları hesaplanırken aracının yaşı, markası, modeli, trafiğe kayıtlı olduğu il gibi unsurlar dikkate alınır. Aynı şekilde yaşın ve hasarsızlık indirimin de trafik sigortası primini etkiler. Sen de araç sigorta hesaplaması yapmak için internetten teklif alabilir, aracının trafik sigortası fiyatını hemen öğrenebilirsin.

Trafik sigortası teklifi aldığında seçim yapmanı daha da kolaylaştırmak için sana özel ürün önerileri sunuyoruz. Trafik sigortası fiyat ve teminatlarını uzun uzun incelemene gerek kalmadan kendine en uygun araç sigortasını anında görmeni amaçlıyoruz.

Bütçe dostu bir trafik sigortası yaptırmak istiyorsan “en ucuz trafik sigortası teklifini”, teminatların fazla olduğu bir poliçe istiyorsan “en kapsamlı teklifi”, en uygun fiyata en kapsamlı ürünü tercih etmek istiyorsan ise“önerilen teklifi” seçip online ödeme ile hızlıca sigorta güvenceni başlatabilirsin. Dilersen zorunlu trafik sigortanı  0507 793 19 05 Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak da satın alabilirsin.

 

Trafik Sigortası Teklifi İsteyin

  Trafik Sigortası Kapsamı ve Teminatları Nelerdir?

  Trafik Sigortası Ana Teminatları Trafik Sigortası Ek Teminatları Trafik Sigortası Çeşitleri Hasarsızlık İndirimi ve Ek Primler

  Trafik Sigortasında Kaza Başına Maddi Hasar Nedir?

  Kaza yaptığında; karşı tarafın aracına, üçüncü kişilerin maddi varlıklarına ya da kamu mallarına zarar verebilirsin. Kusurlu olduğu böyle bir kazada birden fazla araç ya da maddi varlık zarar görürse hasar masraflarını 240.000 TL’ye kadar senin trafik sigortan öder. Kaza başına ödecenecek bu limit, kazada zarar gören maddi varlıklar arasında oransal olarak hesaplanarak karşılanır.

  Trafik Sigortasında Araç Başına Maddi Hasar Nedir?

  Trafik sigortasında araç başına maddi hasar teminatı sayesinde kaza sırasında karşı tarafın aracında oluşan maddi zararları teminat altına alabilirsin. Araç başına teminat limiti 120.000 TL’dir. Kazada kusurluysan, karşı tarafın aracında oluşabilecek hasar masraflarını 120.000 TL’ye kadar trafik sigortan öder.

  Trafik Sigortasında Kişi Başına Ölüm ve Sakatlanma Teminatı Nedir?

  Kişi başına ölüm ve sakatlanma teminatı, bir kaza sonucunda hiç istenmese de üçüncü kişilerin sürekli sakatlık yaşaması durumunda ileride uğrayabilecekleri ekonomik kayıplarını ve vefat eden kişilerin desteğinden yoksun kalan yakınlarının zararlarını karşılamanı sağlar. Ölüm ve sakatlanma teminatının kişi başına limiti 1.200.000 TL’dir, bu limit dahilinde karşı tarafa ödeme yapılır.

  Trafik Sigortasında Kaza Başına Ölüm ve Sakatlanma Teminatı Nedir?

  Kaza başına ölüm ve sakatlanma teminatı, birden fazla kişinin sakatlanması veya vefatıyla sonuçlanan trafik kazalarında devreye girer. Kaza sonucu üçüncü kişilerin sürekli sakatlık yaşaması durumunda ileride uğrayabilecekleri ekonomik kayıpları ve vefat eden kişinin yakınlarının destekten mahrum kalma zararlarını bu teminat kapsamında karşılayabilirsin. Kaza başına ölüm ve sakatlanma teminatının limiti, 6.000.000 TL’dir.

  Trafik Sigortasında Kişi Başına Sağlık Gideri Nedir?

  Trafik sigortası kişi başına sağlık gideri teminatı, kaza sonucunda bedensel zarar gören karşı tarafın tüm tedavi masraflarını ödemeni sağlar. Trafik kazası sonucu kişinin çalışma gücünün azalması durumunda ve tedavi sürecinde ortaya çıkan tüm giderleri 1.200.000 TL limitle trafik sigortan ile karşılayabilirsin.

  Trafik Sigortasında Kaza Başına Sağlık Gideri Nedir?

  Trafik sigortası kaza başına sağlık gideri teminatı, trafik kazası sonucunda karşı taraftaki kişilerin tedavi masraflarını ödemeni sağlar. Karşı araçtaki veya araçta olmayan üçüncü kişilerin yani kaza sonucu birden fazla kişinin bedensel zarar görmesi halinde kaza başına 6.000.000 TL limitli sağlık gideri teminatı devreye girer. Bu limit zarar gören kişilerin tedavileri arasında oransal olarak hesaplanarak karşılanır.

  Trafik Sigortası İçin Ferdi Trafik Teminatı Nedir?

  Ferdi kaza, trafik sigortası ek teminatlarından biridir. Bir kaza durumunda trafik sigortası karşı tarafın sağlık giderlerini karşılarken ferdi kaza teminatı ile kendin ve aracındaki diğer yolcuların da sağlık giderlerini güvenceye alabilirsin. Kaza sonucu aracındaki kişilerde ve sende bedensel zarar meydana gelirse belirli limitler dâhilinde ferdi kaza teminatı tedavi masraflarını karşılar.

  Trafik Sigortasında Yol Yardımı Nedir?

  Yol yardım hizmeti sayesinde zorunlu trafik sigortası poliçesindeki teminatların kapsamını artırabilirsin. Sen de trafik sigortası kapsamında sigorta süresi boyunca kaza ya da arıza durumlarında çekici, yol yardım, kurtarma vb. hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsin.

  Trafik Sigortasında İhtiyari Mali Mesuliyet Nedir?

  Trafik sigortası için ihtiyari mali mesuliyet, trafik sigortası ek teminatları arasında yer alır. İhtiyari mali mesuliyet ile zorunlu trafik sigortası poliçesinin teminatlarının kapsamını hasar masraflarını karşılamak için arttırmış olursun. Eğer trafik sigortanın standart limitleri, karşı tarafından hasarlarını karşılamazsa bu teminat, ek ödeme ile devreye girecektir.

  Trafik Sigortasında Mini Onarım Teminatı Nedir?

  Mini onarım teminatını zorunlu trafik sigortası poliçesine eklettiğin takdirde küçük çaplı hasarlar karşılanır. Mini onarım paketi ile ekstra ücret ödemeden aracında meydana gelebilecek çatlak ve çizik gibi hafif hasarların onarımını yaptırabilirsin.

  Standart Trafik Sigortası Nedir?

  Standart trafik sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş bir sigorta türüdür. 1918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde standart trafik sigortası yaptırma yükümlülüğün vardır. Standart trafik sigortasında teminat limitlerin belirlidir ve poliçeye göre değişmez. Örneğin her trafik sigortasında karşı tarafın maddi hasarını karşılama limiti 100.000 TL’dir.

  Ekstra Trafik Sigortası Nedir?

  Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte yaptıracağın ekstra trafik sigortası, standart teminatlarının yanı sıra senin için yol yardımı, ek limitler, araç bakımı ve mini onarım gibi hizmetleri kapsar. Ekstra trafik sigortası, standart trafik sigortasına kıyasla daha geniş kapsamlıdır.

  Trafik Sigortasında Hasarsızlık indirimi nedir?

  Aracının bir senelik sigorta sözleşmesi süresince hiç hasar almaması sonucunda hasarsızlık indirimi elde edersin. Bu indirim, hasarsız geçirdiğin her senenin sonunda artarak devam eder.

  Trafik Sigortasında Ek primler Nedir?

  Trafik sigortanı yaptırdığın sigorta şirketi, poliçede yer alan teminatları uygulamak için senden prim bedeli talep eder. Trafik sigortasında ek primler ise hem gecikme cezası hem de hasardan dolayı poliçenin fiyatını artırır.

  Trafik Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Araç trafik sigortası fiyatları; aracının türüne, trafik basamak koduna ve illere göre değişkenlik gösterir. Trafik sigortası tavan fiyatları ise her ay Sigorta Bilgi Merkezi tarafından açıklanır. Sigorta şirketleri her ay belirlenen trafik sigortası tavan fiyatlarına göre trafik sigortası teklifi verir. Üst sınır limit olacak şekilde sigorta şirketlerine göre fiyatlar değişir. Sen de aracının trafik sigortası fiyatını öğrenmek için Şenerkul Sigorta üzerinden birçok araç sigorta teklifini inceleyebilirsin. En ucuz araba sigortası fiyatını tercih ederek bütçene en uygun poliçeyi yaptırabilirsin.

  En ucuz trafik sigortası poliçesini almak için öncelikle bilgilerini girerek teklif almalısın. Sadece 2 dakika içerisinde anlaşmalı sigorta şirketlerinin trafik sigortası teklifleri tek bir ekranda listelenir. Bu liste içerisinde en uygun trafik sigortası fiyatını bulman ise oldukça kolaydır. En ucuz sigorta fiyatları için ürünlere tek tek bakmana gerek yok. Sana özel olarak öne çıkardığımız ürün önerileri arasında en uygun sigorta seçeneğini rahatlıkla görebilirsin. Dilersen de daha kapsamlı poliçe seçenekleri ile karşılaştırmalı olarak inceleyerek seçimini yapabilirsin.


  Öne çıkan ürün önerilerinin en büyük avantajı en ucuz araç sigortasını bulmak için tüm listeyi incelemen ve karşılaştırma yapman gerekmez. Hızlı bir şekilde en uygun sigortayı bulmak ve anında güvenceni başlatmak istiyorsan teklifler arasından en ucuz trafik sigortanı seçebilirsin.

  Trafik sigortası kaza durumlarında belirli limitler dahilinde karşı tarafın ve üçüncü kişilerin hasar masraflarını karşılar. Kazaya senin aracın neden olduysa karşı tarafın aracındaki maddi zararlar trafik sigortası poliçen tarafından ödenir. Aynı zamanda kamuya (elektrik direği, lamba vs.) ve üçüncü kişilere ait mallara vereceğin zararlar da (ev, dükkân vs.) sigorta kapsamındadır.

  Eğer kaza anında maddi hasarın yanı sıra bedeni zarar da ortaya çıkarsa bedeni hasarlar ve yaralanmalar da trafik sigortan ile teminat altına alınır. Trafik sigortan yaralılara yapılan ilk yardım hizmetleri, tedaviler, muayeneler, ilaçlar gibi masrafları karşılar. Ayrıca trafik sigortası yaptırdığında sigortan kazada vefat eden kişilerin defin masraflarını da öder. Eğer vefat eden kişilerin bakmak ile yükümlü olduğu kişiler varsa trafik sigortan sayesinde bu süreçte destek alamadıkları için onların da zararları karşılanır. Kazada yararlanan kişilerin kısmi veya süresiz çalışamaz durumuna gelmesi, ekonomik gelirin kesilmesi ve baktığı kişilerin destekten yoksun kalması durumları da trafik sigortan ile güvence altındadır.

  Kazada hatalı olmamana rağmen karşı taraf, haksız olduğunu iddia edebilir ve sana dava açabilir. Trafik sigortan savunma masraflarını da karşılar. Yani mahkeme ve avukat ücretleri de teminat altındadır.

  Trafik sigortası poliçe süresi 1 yıldır ve bu süre sonunda poliçeni yenilemen gerekir. Trafik sigortanı yaptırmadan trafiğe çıkarsan da yaptırımlar ve para cezası ile karşılaşırsın. Sen de vade yenileme zamanını unutmamak için Sigortam.net’in poliçe ve vade hatırlatma formunu doldurabilirsin.

  Zorunlu trafik sigortanın kazada ne kadar ödeyeceği, trafik sigortası limitleri dâhilinde Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bir konudur. Teminat limitleri aracının türüne ve hasarın meydana gelme şekline göre de değişir. Trafik sigortasının kazada ödeme başına limitleri şu şekildedir.

  • Maddi hasarlarda araç başına 120.000 TL, kaza başına 240.000 TL,

  • Sağlık giderleri kişi başına 1.200.000 TL,

  • Sakatlanma ve ölümde kişi başına 1.200.000 TL, kaza başına 6.000.000 TL’dir.

  Arşivler

  Kategoriler

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)