Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşması olan özel hastanelerde fark ücreti ödemeden sağlık hizmeti alabileceğin devlet destekli bir sağlık sigortasıdır. SGK’nın kapsamadığı ya da kapsadığı halde ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılayarak ilave ücret ödemeden tedavi olmanı sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları; cinsiyetine, yaşına, bulunduğun şehre ve sağlık sigorta poliçende yer alan teminat kapsamına göre değişiklik gösterir. Kendin ya da ailen için tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını hesaplamak istiyorsan yukarıdaki form alanına bilgilerini girmen yeterli. İnternetten TSS fiyat ve teminatlarını karşılaştırmalı olarak inceleyerek kendin için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını seçebilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası sorgulamasını internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsin. Sağlık sigorta poliçeni sorgulamak için e-Devlet sistemine girişyaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi İsteyin

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı ve Teminatları Nelerdir?

  Tamamlayıcı Sağlık Ana Teminatları Tamamlayıcı Sağlık Ek Teminatları

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

  Tamamlayıcı sağlık sigortası ayakta ve yatarak tedavi olabileceğin teminatları kapsar. Rutin muayene kontrollerinden acil hastalık durumlarında ameliyat masraflarına kadar geniş bir teminat kapsamı vardır. Bunların yanında sigorta şirketlerine göre değişen farklı teminat türlerini de ek prim ödeyerek ya da ücretsiz şekilde TSS poliçene ekletebilirsin.

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Teminatları Nedir?

  Acil bir hastalığın nedeniyle ya da kaza geçirmen durumunda yatarak tedavi olman gerekebilir. Özellikle ameliyat olman gerekirse masrafları düşünmek yerine TSS yatarak tedavi teminatını kullanabilirsin. Hastanede yatman gereken böyle durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortan hastaneye yatış ve tedavi masraflarını karşılar. Hem ameliyat ücretin hem de öncesinde ve sonrasında yapılan tetkiklerin masrafları yatarak tedavi teminatı kapsamındadır. Ayrıca bu teminata; radyoterapi, diyaliz, kemoterapi, refakatçi giderleri de dahildir. Tamamlayıcı özel sağlık sigortası teminat kapsamlarının sigorta şirketlerine göre değiştiğini hatırlatalım.

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

  Ayakta tedavi teminatı, hastanede yatmanın gerekmediği durumlarda muayene, tahlil, röntgen ve laboratuvar işlemleri gibi sağlık hizmetleri almanı sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortanla anlaşmalı özel hastaneye giderek muayene olabilir, doktorunun yönlendirdiği tahlil ve tetkiklerini ücretsiz şekilde yaptırabilirsin. Muayene başına sadece 15 TL katılım payı için ödeme yapman gerekir. Katılım payı dışında hiçbir ek ücret ödemeden sağlık sigorta poliçenden yararlanabilirsin.

  TSS poliçeleri sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte genelde 8/10 ayakta tedavi hakkını kapsar. Yılda 8-10 muayeneden sonrası için ek ücret ödemen gerekebilir. Tabi sigorta şirketlerine ve poliçe teminatlarına göre bu limitin değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ek Teminatları Neler?

  Tamamlayıcı sağlık sigortası ana teminatlarına;

  • Check-up
  • Diyetisyen
  • Psikolojik destek
  • Diş bakımı gibi ek teminatları da ilave ettirebilirsin.

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Teminat Olarak Doğum Sigortası Eklenebilir mi?

  Tamamlayıcı sağlık sigortana ek teminat olarak doğum sigortası ekletebilirsin. Özellikle hamile kalmayı planlayan bir anne adayıysan hem kendinin hem bebeğinin sağlığı için doğum teminatlı bir TSS tercih etmen birçok avantaja sahip olmanı sağlar.

  Doğum sigortasının kapsamı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de genel olarak hamilelik sürecindeki kontrollerini, normal/sezaryen doğum ve hastane masraflarını karşılar. Bunların yanında doğum esnasında anne ya da bebekte oluşabilecek sağlık sorunlarını da teminat altına alır. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçene doğum sigortası eklemek istiyorsan teminat kapsamını detaylı bir şekilde inceleyip mevcut değilse ekleme talebinde bulunman gerekir.

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  İnternetten bilgilerini girerek sadece 2 dakikada tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alabilirsin. TSS teklifleri arasından bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun poliçeyi seçebilmen için ise Şenerkul Sigorta'nın sana sunduğu “Ürün Önerileri”mizi inceleyebilirsin. Onlarca TSS teklifini senin için karşılaştırıp “En ucuz”, “En kapsamlı” ve “Önerilen teklif” ürünlerini önce çıkararak seçim yapmanı daha da kolaylaştırıyoruz.

  Bütçeni çok zorlamak istemiyorsan “En ucuz” tamamlayıcı sağlık sigortasını seçebileceğin gibi teminatları çok geniş bir poliçe istiyorsan “En kapsamlı” ürünü de tercih edebilirsin. Bir başka seçenek ise “Önerilen teklif” olarak sunduğumuz en uygun fiyata maksimum kapsamı sağlayan sağlık sigorta poliçe seçeneği oluyor. İhtiyaçlarına en uygun teklifi hemen inceleyip anında internetten satın alabilirsin. Tamamlayıcı özel sağlık sigortanı  0507 793 19 05 Sigorta Bilgi Hattımızdan arayarak da satın alabilirsin.

  Tamamlayıcı sağlık sigortası şartlarından en önemlisi SGK’lı olmandır. SGK’lıysan, Bağ-Kur’luysan ya da devlet memuruysan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsin. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasını, ailendeki 0-65 yaş aralığındaki diğer bireyler adına da yaptırabilirsin, fakat sigorta yaptırdığın aile bireyleri için ayrı ayrı prim ödemen gerekir.


  SGK’lı olmak gibi özel sağlık kuruluşlarından yararlanmakta belirli şartlara bağlıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası sadece SGK anlaşması olan özel sağlık kurumlarında geçerlidir. Bu açıdan TSS poliçenle sağlık hizmeti almak için SGK anlaşması olan özel hastaneleri tercih etmen gerekir.

  Tamamlayıcı sağlık sigortası, en genel haliyle SGK ve hizmet aldığın sigorta şirketiyle anlaşması olan tüm hastanelerde geçerlidir. Bu noktada TSS teklifi alırken sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastaneleri öğrenip sık sık gittiiğin ya da sana yakın konumdaki sağlık kuruluşlarını içeren poliçeyi tercih edebilirsin. SGK ve sigorta şirketiyle anlaşması olmayan bir sağlık kuruluşuna gittiğinde ayakta tedavi masraflarını tamamlayıcı özel sağlık sigortası karşılamaz. Yatarak tedavi görmen durumunda ise Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde belirlenen teminat ve limitler kapsamında tedavi giderlerin karşılanabilir.

  Tamamlayıcı sağlık sigortası prim ödemesini farklı bankaların kredi kartlarıyla yapabilirsin. Bu şekilde peşin ödeme yapabileceğin gibi prim ödemelerini eşit taksitlere de bölebilirsin. Taksitli seçeneği kullanarak tamamlayıcı sağlık sigortası ücretini aylık olarak da ödeyebilirsin.

  Tamamlayıcı sağlık sigortası genel olarak check-up, diyetisyen, gözlük ve lens, ambulans hizmetlerini kapsamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri poliçeye ambulans ve diş teminatını da ekleyebilir. Bu nedenle teminatları inceleyerek ihtiyaçlarına en uygun tamamlayıcı sağlık sigortasını tercih edebilirsin.

  Tamamlayıcı sağlık sigortasında muayene limiti günlük olarak değil, yıllık olarak bulunur. Yani sigorta poliçesine göre değişmekle birlikte yıllık ortalama 8-10 muayene hakkı içerir. Aynı gün farklı branşlarda muayene olabilirsin. Bir branşta doktor muayenesi sonucu yaptırman gereken tahlil ve tetkiklerin hepsi tek bir hakkın içerisinde sayılır.

  Tamamlayıcı sağlık sigortası, poliçede aksi belirtilmediği takdirde öğlen 12:00’de başlar ve 1 yıl sonra aynı saatte biter. Fakat teminat türlerinin yararlanma süreleri değişiklik gösterebilir. Özellikle “yatarak tedavi” teminatlarında genellikle 3 aylık bekleme süresi bulunur. “Ayakta tedavi” teminatından ise bekleme süresi olmadan hemen yararlanabilirsin.


  Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortanı, resmi tatillerde ve hafta sonları da herhangi bir saat kısıtlaması olmadan kullanabilirsin.

  Tamamlayıcı sağlık sigortasını iptal ettirmek için hizmet aldığın sigorta şirketine dilekçe yazarak başvuru yapman gerekir. İptal işleminin süresi sigorta şirketlerine göre değişse de ortalama 2 ya da 3 iş günüdür. Bu süreçte iptal talebi dilekçesinin sigorta şirketine ulaştığı tarih esas alınır.

  Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet destekli bir sigorta türüdür ve SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında geçerlidir. SGK’nın teminat limitlerini aşan tedavi masraflarını karşılar. Yani SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarının SGK’nın karşılamadığı bölümü, tamamlayıcı sağlık sigortan sayesinde anlaşmalı sigorta şirketin tarafından karşılanır. TSS ile yıllık adet olarak muayene hakkına sahip olursun.


  Özel sağlık sigortasından yararlanmak için ise SGK’lı olmana gerek yoktur ve bu sigorta türünün tamamlayıcı sağlık sigortasına kıyasla geçerli olduğu özel hastane ağı daha çeşitlidir. SGK ile anlaşması olmayan üst segment olarak adlandırılan özel hastanelerde özel sağlık sigortan ile tedavi olabilirsin. ÖSS’de teminat kapsamı adet ile sınırlı değil ödeme limitleri ile sınırlıdır. Örneğin teminatlara göre tedavinin %80’ini karşılar ya da bir belirli bir ücrete kadar tedavinin %100’ünü karşılar ama ücret limiti aşılırsa ödeme sorumluğu sana geçer.

  Arşivler

  Kategoriler

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)