Nakliyat Sigortası

Nakliyat Sigortası

Nakliyat Sigortası; kara, deniz, hava ve demir yoluyla bir yerden diğer bir yere taşınmakta olan her türlü yükün, taşınmaları sırasında karşılaşabilecekleri tehlikelerden kaynaklanan hasarlara karşı, Genel ve Özel Şartlar ile belirlenmiş sınırlar çerçevesinde teminat sağlamaktadır.

Nakliyat Sigortası Teklifi İsteyin

  Nakliyat Sigortası Teminatları

  Nakliyat Sigortaları; deniz, hava veya kara taşıtları aracılığı ile bir yerden bir yere taşınan mal veya eşyanın nakliyat sırasında maruz kalabileceği fiziksel hasar ve ziyaların tazmini için yapılan, uluslararası geçerliği olan Londra Enstitü klozları ve Türkiye Emtea Nakliyat Sigortası Genel Şartları çerçevesinde teminat sunan bir sigorta türüdür. Emtea tanımı, sevkiyat yapılan ülkesi, taşıma aracı gibi kriterler göz önünde bulundurularak farklı teminat seçenekleri sağlanmaktadır.

  İlgili yük klozlarının detayı, Türkiye Sigorta Birliği “Mevzuat” sayfasından detaylı incelenebilir. Linkteki sayfa üzerinden, “Sigortacılık Mevzuatı”, “Klozlar” ve “Nakliyat Klozları”nı filtreleyerek ilgili klozlara ulaşılabilir. Linke erişebilmek için tıklayın

  Yurtiçi karayolu taşımaları sırasında, taşınan malın taşıma esnasında başına gelebilecek zarar ve ziyan sebebi ile, taşıyıcının hukuki sorumluluklarını teminat altına alan sigorta ürünleri bu başlık altında sağlanabilmektedir.

  Nakliyat Sigortası Türleri Nelerdir?

  Bu sigorta türü, kara, deniz, hava veya deniz yolunda taşımacılığı esnasında yaşanabilecek kaza ve kaybolma durumlarına karşı güvence sağlayan bir nakliyat sigortası türüdür. 
  Emtia sigortası kendi için 3 ayrı kategoriye ayrılır; bu alt kategoriler, tam ziya, dar teminat ve geniş teminattır. 

  • Tam ziya teminatı: Taşıma sırasında kullanılan aracı ve tüm ürünleri teminat kapsamına alır. 
  • Dar teminat: Nakil aracının kaza yapması sonucu taşınan emtiada meydana gelen zarara ilişkin masrafları karşılar.
  • Geniş teminat: Poliçede belirtilen istisnalar dışında taşıma sonucu meydana gelen tüm zarar ve hasarları teminat alına alır. Geniş teminat; deniz ve demir yolunda Enstitü Yük Klozları (A), havayolunda ise Enstitü Yük Klozları şartlarına tâbidir. 

  Poliçe kapsamına alınabilecek nakliyat sigortası ek teminatları ise grev, terör teminatı ile harp teminatıdır. Ek prim ödeyerek bu teminatları da poliçe kapsamına dahil edebilirsin. 

  Taşınan eşyaların navlun sigortası kapsamına alınabilmesi için zararın meydana gelmesi taşıma şirketinin bir hatasının bulunması gerekir. Eğer taşıma şirketinin hatalı olduğu anlaşılırsa navlun sigortası devreye girer ve eşyaya ilişkin zararları karşılar. 

  Para, mücevher ve değerli kâğıt transferinde kullanılan bir sigorta çeşididir. Kıymetli eşyanın firmadan alınıp varış noktasına teslim edilmesine kadar geçen sürede eşyada meydana gelebilecek hasar veya kaybolma durumu kıymet nakliyat sigortası kapsamında değerlendirilir. Ayrıca kıymet nakliyatı sigortasına soygun ve gasp gibi durumlar da dahil edilebilir.  

  Aşağıda sıralanan sigortalar da nakliyat sigortası kapsamında değerlendirilir.

  • Depocu Yasal Sorumluluk Sigortası
  • Liman İşletmeciliği Mali Sorumluluk Sigortası
  • Marina İşletmeciliği Mali Sorumluluk Sigortası
  • Nakliye Aracılığı Sorumluluk (FFL) Sigortası
  • Tersane İşletmeciliği Mali Sorumluluk Sigortası
  • Uluslararası Karayolu Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası
  • Yurtiçi Nakliyeci Sorumluluk Sigortası

  Arşivler

  Kategoriler

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)